niedziela, 22 sierpnia 2010

Kilka słów o mieście

Chyba należy się w końcu krótki wpis o miejscu, do którego jedziemy i w którym spędzimy pół roku naszego życia.


Uppsala – czwarte co do wielkości miasto Szwecji – różne źródła podają różną wielkość populacji ale ok. 130 tys mieszkańców. 70 km na północ od Sztokholmu (czyli wypady do teatru możliwe).

5 km na północ znajduje się Gamla Uppsala (Stara Uppsala) – historyczna stolica Szwecji, wykopaliska z epoki brązu i żelaza, kopce królewskie.

W samej Uppsali najpiękniejsza jest gotycka katedra, największa w całej Skandynawii, z pięknymi witrażami, cała pokryta wewnątrz freskami (aż przykro się robi, kiedy myśli się o Kościele Mariackim).



Katedra ma 5 dzwonów (2 zrabowane z Torunia podczas wojny północnej, o czym Szwedzi ani się zająknęli na swoich stronach internetowych). Wszystkie 5 dzwonów bije podczas świąt.

Katedra była miejscem koronacji królów od średniowiecza do końca XVII wieku (obecnie Storkyrkan w Sztokholmie). W kościele pochowani są między innymi Św Eryk, Gustaw I Waza, Jan III Waza, Katarzyna Jagielonka, Linneusz i Swedenborg.

Obok Katedry znajduje się Gustavianum, dawna część uniwersytetu, gdzie mieścił się Theatrum anatomicum i w XVII wieku przeprowadzano pokazowe sekcje anatomiczne dla studentów. Obecnie został zamieniony w muzeum.
http://travel.nytimes.com/travel/guides/europe/sweden/uppsala/32312/museum-gustavianum/attraction-detail.html



Tuż za Gustavianum rozciąga się budynek uniwersytetu, najstarszego i największego w Skandynawii. Założony w 1477 (więc urodziłam się w dokładne 500lecie  ). Posiada 9 wydziałów i kształci ponad 20 tys studentów.

Wśród słynnych absolwentów możemy znaleźć między innymi Celsiusa, Linneusza, Strindberga, Swedenborga, PO Enquista, Lagerkvista, Hammarskjolda, władców Szwecji, 14 premierów, oraz wielu członków Szwedzkiej Akademii przyznającej Nagrodę Nobla.

Ja jestem przypisana do wydziału Historyczno – Filozoficznego, instytutu literaturoznawstwa, katedry socjologii literatury

Mój budynek znajduje się w Gamla Kemikum, w Engelska Parken.
http://www.engelskaparken.uu.se/

Nieopodal, właściwie w sąsiedztwie pobudowana Carolinę Redivivę – bibliotekę uniwersytecką – otwartą w 1841 roku.


 Tam znajduje się między innymi Srebrna Biblia (codex argenteus) przekład biblii na język gocki z VI wieku. Tu też zgromadzono zbiory humanistyczne, więc czeka mnie jesień i zima w bibliotece.


Moim ulubionym miejscem jest stary cmentarz na tyłach uniwersytetu, gdzie można znaleźć groby z końca XVIII wieku i gdzie pochowano wielu profesorów i rektorów uniwersyteckich. Jest to też miejsce niedzielnych przechadzek uppsalczyków, może z racji swojego parkowego charakteru.



Czeka nas piękna jesień w starym uniwersyteckim mieście. W mieście dzieciństwa Bergmana :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz